Mint egy szappanopera: dráma, vér és összeesküvés az ipari (tűz -és munkavédelmi) plakátokon
Ennek az igazán különleges plakáttípusnak az volt a feladata, hogy szemléletesen és egyszerűen hívja fel a figyelmet a munkavégzés során leselkedő veszélyekre. A mai szemmel sokszor megmosolyogtató munkavédelmi plakátok hatásmechanizmusa hasonló volt a középkori haláltánc ábrázolásokhoz: ott bujkál körülötted a végzet és kész lecsapni rád bármelyik pillanatban.
A munkavédelmi plakátok már a második világháború előtt is elterjedtek voltak. Egyszerű képi világuk elősegítette, hogy üzenetüket a képzetlen vagy analfabéta munkások is könnyen tudják értelmezni.
A munkavédelmi plakátok hazánkban az 50-es 60-as években, szovjet mintára terjedtek el újra, színes foltként ékesítve gyáraink és üzemeink komor belső tereit.
Külön típust képviseltek a propagandacéllal használt munkahelyi plakátok, amelyek felhívták a figyelmet a szocialista értékrenddel össze nem egyeztethető viselkedésre, pl. a fusizókra, vagy a termelést bojkottáló lógósokra. Az éberség jegyében hadat üzentek az üzemi szarkáknak is.
A villamos plakátokhoz hasonlóan számos munkavédelmi plakátot iparművész tervezett, de nyilvánvalóan senki nem pályája csúcsának tekintette ezeket a megbízásokat.
Az ipari plakát a nyolcvanas évek végéig, a nagy gyárbezárásokig ugyanúgy hozzátartozott az üzemi enteriőrökhöz, mint a lemezszekrények ajtajaira ragasztott meztelen nős naptárak.
Képek forrása: ommf.gov.hu, pinterest.com